Разлика помеѓу преработките на „Централен Масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Најголеми градови се [[Клермон Феран]] и [[Сент Етјен]].
 
На северната страна на масивот, западно од долината на Рона, карпите се вулкански, додепадодека пак во јужниот дел се варовнички, гранитни и шкрилни.
 
== Наводи ==

Прегледник