Тарнска Клисура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Тарнската Клисура

Тарнската Клисура (фр. Gorges du Tarn) е клисура низ која тече реката Тарн помеѓу висорамнините Кос Межан и Кос де Советер, во јужна Франција. Најголемиот дел од клисурата се протега во департманот Лозер, а помалиот навлегува во департманот Аверон. Подрачјето на клисурата е прогласено за природен предел од посебно значење[1]

Клисурата започнува од селото Кезак и завршува кај Ле Розје во должина од 53 км (од 44°22′30″ СГШ 3°31′15″ ИГД до 44°11′36″ СГШ 3°12′20″ ИГД) и длабочина од 400-600 м.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Кастелбук со запустениот замок (погоре)

Во минатото, по должината на клисурата се иградени многу замоци, од кои највеќето се средновековни. Интересни примери се Кастелбук, Ла Каз, Отериве, Ла Мален и Сен Ром де Долан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Природни предели од посебно значење Архивирано на 16 ноември 2008 г. - Министерство за екологија на Франција (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]