Стевчо Јакимовски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
средување
с (r2.7.3) (Робот: Додава bg:Стевче Якимовски)
(средување)
 
'''Стевче Јакимовски''' (роден на [[27 август]] [[1960]] година во село [[Подржи Коњ]], [[Крива Паланка]]) е градоначалник на [[општина Карпош]].
 
Дипломирал на [[Економски факултет|Економскиот факултет во Скопје]] во 1987 година. Бил волонтер, новинар во спортската редакција на Радио Скопје, јануари-јуни 1988 година, потоа во информативно-политичката редакција на втората програма на Радио Скопје, јуни-октомври 1988 година. Потоа, од октомври 1988 година до мај 1990 година бил стручно-политички работник во Претседателството на младина на Југославија.
 
Од 1990 година е приватен стопанственик, а од јануари 1992 година станал директор на Катланово-Турс.
Во периодот од 2000 до 2003 година ја извршува функцијата градоначалник на општина Карпош. Од 7 ноември 2003 година ја извршува функцијата министер за [[Министерство за економија на Република Македонија|економија]], по што, во декември 2004 година, доаѓа на местото [[Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија|министер за труд и социјална политика]].По завршувањето на мандатот, Јакимовски е претседател на Управниот одбор на Штедилницата „Можности“.
 
'''Јакимовски''' поседува одлични ораторски и аналитички спосособности, комуникативност и умешност за пишување. Има одлични организаторски способности, лидерство и тимска работа, и е еден од најпознатите македонски колумнисти.
Во периодот од 2000 до 2003 година ја извршува функцијата градоначалник на општина Карпош. Од 7 ноември 2003 година ја извршува функцијата министер за [[Министерство за економија на Република Македонија|економија]], по што, во декември 2004 година, доаѓа на местото [[Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија|министер за труд и социјална политика]].
 
По завршувањето на мандатот, Јакимовски е претседател на Управниот одбор на Штедилницата „Можности“.
 
Зборува [[англиски јазик]].
 
Поседува одлични ораторски и аналитички спосособности, комуникативност и умешност за пишување.
 
Одлични организаторски способности, лидерство и тимска работа.
 
Еден е од најпознатите македонски колумнисти.
 
Поранешен репрезентативец на Македонија во карате и петкратен републички првак.
 
E-mail: gradonacalnik@karpos.gov.mk
{{Македонија-политичар-никулец}}
{{Состав на Владата на Македонија (2002)}}

Прегледник