Сликарот на сончогледи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сликарот на сончогледи
Творец Пол Гоген
Година 1888
Димензии 73 см × 91 см
Место Музеј „Ван Гог“

Сликарот на сончогледи (француски: Le Peintre de Tournesols) ― портрет на Винсент ван Гог од Пол Гоген во декември 1888 година.

Сликата е изложена во музејот „Ван Гог“ во Амстердам.

Позадина[уреди | уреди извор]

Портретот бил насликан кога Пол Гоген го посетил Ван Гог во Арл, Франција. Винсент го молел Гоген да дојде во Арл за да започне уметничка колонија. Гоген на крајот се согласил откако финансирањето за превозот и трошоците ги обезбедил братот на Винсент, Тео Ван Гог; сепак Гоген останал само два месеци бидејќи двајцата често се карале и познатиот инцидент каде Ван Гог го отсекол левото уво со брич, се случил по расправија со Гоген.[1]

Првиот впечаток на Ван Гог кога ја видел сликата бил дека Гоген го прикажал како луд. Подоцна го ублажил својот поглед. „После сето тоа, моето лице се осветли, но навистина бев јас, многу уморен и наполнет со електрична енергија како тогаш“.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Impact, The Net. „Vincent van Gogh Gallery“. Vincent van Gogh Gallery.
  2. „Vincent van Gogh Painting Sunflowers - Van Gogh Museum“. www.vangoghmuseum.nl.