Повик (слика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Повик
Творец Пол Гоген
Година 1902
Димензии 131.3 см × 89.5 см
Место Музеј на уметност Кливленд, Кливленд

Повикслика од 1902 година на Пол Гоген, направена во Полинезија една година пред смртта на уметникот.[1] Сега се наоѓа во Музејот на уметност во Кливленд.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (германски) Haberfeld, Hugo. "Die französischen Bilder der Sammlung Kohner." Der Cicerone 3 (1911): 579-589.
  2. „Catalogue entry“. Посетено на 23 септември 2021.