Две Тахиќанки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Две Тахиќанки
Paul Gauguin - Deux Tahitiennes.jpg
Творец Пол Гоген
Година 1899
Димензии 94 см × 72 см
Место Метрополитен, Њујорк

Две Тахиќанки — слика од Пол Гоген од 1899 година. На неа се прикажани две жени топлес, една држи цветови од манго, на тихоокеанскиот остров Тахити. Сликата е дел од постојаната колекција на Метрополитен музејот на уметност во Њујорк, а на музејот му ја донирал Вилијам Черч Озборн во 1949 година.[1]

Иако Тахити е прикажан како невин рај, двете жени на сликата се соочуваат со гледачот на начин сличен на оној во Манеовата Појадок на трева (1863) или Олимпија (1863),[2] и следат уметничка традиција на споредување на женските гради со цвеќиња или овошје.[3] Жените на сликата се појавуваат и во две други дела на Гоген, Фаа Ихеихе (Тахитски пасторал) (1898) и Рупе, Рупе (1899).[1]

Сликата била нападната на 1 април 2011 година, додека била на позајмица во Националната уметничка галерија во Вашингтон. Заштитата од плексиглас, спречила сликата да биде оштетена.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Two Tahitian Women - Metropolitan Museum of Art Retrieved July 15, 2012
  2. Sturma, Michael (2002). South Sea Maidens: Western Fantasy and Sexual Politics in the South Pacific. Greenwood Publishing Group. стр. 88–90. ISBN 0-313-31674-0.
  3. Schwarz, Daniel R. (1997). Reconfiguring Modernism: Explorations in the Relationship Between Modern Art and Modern Literature. New York: St. Matin's Press. стр. 85–86. ISBN 0-312-12660-3.
  4. „National Gallery visitor attacks Gauguin painting, officials say“. The Washington Post. April 4, 2011. Посетено на April 5, 2011.
  5. „Gauguin painting in Washington DC attacked by woman“. BBC news. April 5, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]