Жолтиот Христос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жолтиот Христос
Творец Пол Гоген
Година 1889
Димензии 91.1 см × 73.4 см
Место Уметничка галерија Олбрајт-Нокс

Жолтиот Христос (in French: Le Christ jaune) е слика од Пол Гоген создадена во 1889 година во Понт-Авен. Заедно со Зелениот Христос , се сметаат дека се клучните дела на симболизмот во сликарството[1].

Распетието на Тремало, Понт-Авен, анонимна скулптура од дрво, 189 x 133 см

Гоген првпат го посети Понт-Авен во 1886 година. Се вратил во селото во почетокот на 1888 година и останал до средината на октомври, кога заминал да му се придружи на Винсент ван Гог во Арл, малку повеќе од два месеци. Во почетокот на 1889 година, Гоген се вратил во Понт-Авен каде што останал до пролетта 1890 година. Набргу по неговото враќање во Понт-Авен, тој ја насликал „Жолтиот Христос“.

Сликата на симболичен начин го прикажува распнувањето на Исус Христос, инспирирана од вајарско дело од северна Франција од 19 век, додека жените од Бретон се собираат за молитва. Гоген во голема мера се потпирал на смели линии за да ги дефинира своите фигури . Есенската палета на жолта, црвена и зелена боја во пејзажот одекнува на доминантната жолта во ликот на Христос. Задебелените контури и рамнината на формите во оваа слика се типични за стилот клуазонизм.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Le Christ jaune“. Архивирано од изворникот на 2021-11-11. Посетено на 2021-09-23.