Прејди на содржината

Портрет на мадам Рулен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на мадам Рулен

Портрет на мадам Рулен — слика масло на платно од Пол Гоген, којашто претставува портрет на Августина Рулен (моминско: Пелико; 1851-1930), сопруга на поштарот Жозеф Рулен (1841-1903). Денес, сликата се наоѓа во Музејот на уметност во Сент Луис.[1]

Насликана е во ноември 1888 година за време на заедничкиот престој на Пол Гоген и Винсент ван Гог во Арл, каде што уметникот го насликал и семејството Рулен.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. No. 5ː 1959, don de Mrs Mark Steinberg.
  2. Georges Wildenstein, Gauguin, catalogue, vol. I, 1964, n° W 298.