Прејди на содржината

Пладневна починка (Пол Гоген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пладневна починка
Творец Пол Гоген
Година 1892 до 1894
Вид Маслена слика на платно
Димензии 88.9 на 116.2 см
Место Метрополитен, Њујорк

Пладневна починка (француски: La Sieste) ― слика од масло на платно од 1892-1894 година од Пол Гоген, сега во Музејот на уметност Метрополитен во Њујорк.[1] Насликана е за време на првото продолжено патување на Гоген на островот Тахити.

Сликата е непретенциозна претстава на група Тахиќанки во западна облека што разговараат во ладната сенка на чардакот за време на жешкото попладневно сонце. Една од жените си пегла.[2] Иако темата била аспект на секојдневниот живот, Гоген работел на платно во текот на долг период, правејќи неколку промени - торбата за пазарење во преден план, на пример, претходно било куче.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Catalogue entry“. Посетено на 23 септември 2021.
  2. „Siesta,1893“. Gauguin.org. Посетено на 23 септември 2021.