Мртва природа со скица според Делакроа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мртва природа со скица според Делакроа
Nature morte de P. Gauguin (MAMC, Strasbourg) (29036905531).jpg
Творец Пол Гоген
Година 1897
Тематика мртва природа
скица од Ежен Делакроа
Димензии 45 см × 30 см
Место Музеј на модерна и современа уметност, Стразбур

Мртва природа со скица според Делакроа — слика масло на платно на францускиот уметник Пол Гоген. Се верува дека ова дело без датум е насликано за време на престојот на уметникот во Мартиник во 1887 година. Рејмонд Кохлин (од семејството Кехлин) во 1931 година му ја донирал сликата на Музејот за модерна и современа уметност каде што и денес е изложена и се чува под инвентарниот број 55.974.0.662.

Сликата претставува мртва природа со егзотични плодови и големо стаклено шише на дрвена маса, на ѕидот во позадина е насликана гравура според скица на Ежен Делакроа, што ги претставува Адам и Ева, истерани од Рајот „спротивставувајќи се на традиционалниот рај, оној на западната цивилизација, на еденскиот и невиниот примитивен живот, претставен со раскошната и дарежлива природа што ја дава далечниот остров[1]“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Citation du musée

Надворешни врски[уреди | уреди извор]