Vahine no te vi

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Vahine no te vi
Vahine no te vi
Творец Пол Гоген
Година 1892
Вид масло oна платно
Димензии 193.5 by 103 centiметарs (76.2 ин × 40.6 ин)
Место Музеј на уметноста Балтимор, Балтимор, Мериленд, Соединети Американски Држави


Vahine no te vi - Жена со манго е слика од 1892 година на Пол Гоген, моментално во колекцијата на Музејот на уметност во Балтимор.

Тоа е едно од најраните од седумдесетте слики што ги направи за време на неговата прва посета на Тахити. [1]

Стилски, ова дело, ја најавува севкупната негова стилистичка ориентација која покрај таинствената стилистика, во колоритот и во третманот на мотивите го најавува неговиот ликовен опус со кој го обележал пост-импресионизмот создаден на Тахити.

На сликата е прикажана Техамана или Техура, „сопруга“ на Гоген и мајка на неговото дете. Гоген се вратил во Париз пред раѓањето на детето и додека се вратил, Техура се омажила со тамошен домородец , со кого го воспитувала детето.

Наводи[уреди | уреди извор]