Nave Nave Mahana

Од Википедија — слободната енциклопедија
Nave Nave Mahana (Вкусен ден)
Nave Nave Mahana
Творец Пол Гоген
Година 1896
Вид маслено сликарство
Димензии 95 см × 130 см
Место Музејот за ликовни уметности во Лион, Лион

Nave Nave Mahana (Вкусен ден) е слика, масло на платно била создадена во 1896 година од Пол Гоген на Тахити. Се чува во Музејот за ликовни уметности во Лион. Сликата станала дел од колекциите на музејот Лион во 1913 година[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1891 година, Гоген отпловил во Полинезија за да избега од злото на европската цивилизација . На негово разочарување, Полинезија веќе била извалкана од европските влијанија кога првпат пристигна во својот рај одамна сонуван. Неговите дела од тој период биле полни со квазирелигиозна симболика и егзотичен поглед кон жителите на Полинезија.

Во 1896 година, тој ја насликал „Nave Nave Mahana“ на Тахити, откако се вратил од краткиот престој во Франција.

Тема[уреди | уреди извор]

Се чини дека група мистериозни млади жени собираат овошје од гранките на растенијата. Нозете им се цврсто закотвени на цршчибата земја. Зад нив, можеме да се види жолто небо. Далечни, во позадината а жените се тивки, со спуштени очи и свечени лица, фигурите се можеби симбол за изолираноста и лошото здравје на уметникот во времето на сликањето[2]..


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nave Nave Mahana
  2. „Nave Nave Mahana, 1896, 1897 by Paul Gauguin“. Архивирано од изворникот на 2016-08-09. Посетено на 2021-09-23.