Дали сте љубоморни?

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Aha Oe Feii?)
Aha Oe Feii?
Англиски: Are You Jealous?, Дали сте љубоморни?:
Распетието на Тремало, Понт-Авен, анонимна скулптура од дрво, 189 x 133 см
Творец Пол Гоген
Година 1892
Димензии 66 см × 89 см
Место Пушкински музеј, Москва


Aha Oe Feii? - Дали сте љубоморни? е слика од 1892 година на Пол Гоген, моментално во колекцијата на Пушкински музеј во Москва.

Сликата била создадена според вистински настан: за време на неговиот престој на Тахити, подоцна ја опишан во неговиот дневникот Ноа Ноа: „На брегот две сестри лежат после капење, во благодатните пози на животот, релаксирани; тие зборуваат за вчерашната љубов и утрешните освојувања. Сеќавањето предизвикува да се препираат: „Што? Дали сте љубоморни? "Гоген ја наслови сликата на тахитски јазик, Aha Oe Feii?, Во долниот лев агол на платното[1].

Сликата покрај необичната, празнична светлина, еден вид рајска ослободеност и исконска архетипска пејзажност, содржи и најприродна сензуалност, елементарност и радост на исконскиот живот, растеретен од сите трауми на западниот човек и неговата темна, заробувачка цивилизација[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Pushkin State Museum of Fine Arts, Moscow“. Архивирано од изворникот на 2021-09-23. Посетено на 2021-09-23.
  2. Paul Gauguin"Aha Oe Feii?" ("What? Are You Jealous?"). 1892