Автопортрет со шешир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопортрет со шешир
Paul Gauguin 111.jpg
Творец Пол Гоген
Година 1893
Димензии 45 см × 38 см
Место Музеј Орсе, Париз

Автопортрет со шеширмасло на платно и автопортрет од Пол Гоген, направена по враќањето од Тахити. Се прикажува себе си во неговото студио во Париз со Духот на мртвите бдее во позадина. Сега се наоѓа во Музејот Орсе во Париз.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Влез во каталогот“. Архивирано од изворникот на 2021-07-24. Посетено на 2021-09-23.