Бран (Пол Гоген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бран
Творец Пол Гоген
Година 1888

Бран (француски: La Vague) ― слика од Пол Гоген од 1888 година. Купена била од Дејвид Рокфелер, банкарски извршен директор од Соединетите Држави, во 1966 година.[1][2]

Таа била во сопственост на писателот Алден Брукс со седиште во Париз до 1934 година, а подоцна подарена на Филипа Брукс Верен од Биг Сур, Калифорнија, која ја продала на аукција на галериите Парк-Бернет, Њујорк, на 19 мај 1966 година, каде што ја купил Дејвид Рокфелер.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Elderfield, John (8 февруари 2018). „The Rockefellers and the road to Modern Art“. Christie's. Посетено на 23 септември 2021.
  2. Crow, Kelly (11 април 2018). „Will the Rockefeller Collection be the First Art Auction to Top $1 Billion?“. The Wall Street Journal. Посетено на 23 септември 2021.
  3. „Paul Gauguin (1848-1903), La Vague“. www.christies.com. Посетено на 23 септември 2021.