Пушкински музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пушкинскиот музеј.

Пушкинскиот музеј е најголемиот музеј за Европска уметност во Москва, сместен во улицата Волконка, спротивно од Црквата Исус Христос Спасителот.

Конструкција[уреди | уреди извор]

Музејот е дизајниран од Роман Клеин и Владимир Шуков и финансиран од страна на милионерот и филантропот Јури Нечаев-Малцов.

Јури Нечаев-Малцов, (1834-1913)