Скопуска Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 31°47′33″N 35°14′39″E / 31.79250° СГШ; 35.24417° ИГД / 31.79250; 35.24417

250

Скопуската гора (хебрејски:הַר הַצּוֹפִים, Har HaTzofim; арапски:جبل المشارف, Ǧabal al-Mašārif) е планина која се наоѓа во Ерусалим, Израел.

Оваа брдо било многу значајно за време на битките кои биле водени за Ерусалим, односно опсадите од во време на Римското Царство, крстоносните војни, конфликтот од 1948 година. По шестдневната војна, скопуската гора влегла во составот на Израел.

На оваа брдо се наоѓа еврејскиот универзитет, Ал-Исавија, болницата Аугуста Викторија,

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]