Атарот (Ерусалим)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 31°52′01″ N; 35°12′45″ E / 31.8669498° СГШ; 35.2124363° ИГД / 31.8669498; 35.2124363

Атарот - 1944
Аtarot гробишта во близина на "Ерусалим (аеродром)"

Ат арот (хебрејски :עטרות) е населба која се наоѓа во Ерусалим, Израел. За време на арапско-израелскиот конфликт од 1948 година била многу тешко погодено подрачје со големи инфраструктурни последици. Денеска, во оваа село се наоѓа аеродромот Атарот.

Наводи[уреди | уреди извор]