Шуафат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шуафат, поглед од југ.

Шуафат (хебрејски:שועפאת арапски:شعفاط‎) е населба која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Во оваа населба живеат околу 35 000 луѓе, од кои повеќето се муслимани. Се наоѓа северно од стариот град.

Координати: 31°48′55.00″N 35°13′48.00″E / 31.8152778° N; 35.2300000° E / 31.8152778; 35.2300000