Ум Туба

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ум Туба (хебрејски:?, арапски:ام طوبا) е населба која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Се наоѓа до Шур Бахер. Во оваа населба живеат 15 000 муслимани.

31°45′N 35°13′E / 31.750° СГШ; 35.217° ИГД / 31.750; 35.217