Беит Хакерем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баит Хакерем, поглед од исток

Баит Хакерем (хебрејски :בית הכרם) е населба која се наоѓа во западен Ерусалим, Израел. Североисточно се наоѓа Кирјат Моше, јужно херцелската гора, ерусалимската гора на запад.

Координати: 31°46′44″N 35°11′24″E / 31.77889° N; 35.19000° E / 31.77889; 35.19000