Руска населба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон руската црква „Света Троица“

Руската населба (хебрејски:מִגְרַשׁ הָרוּסִים) е една од постарите реони во централен Ерусалим, Израел. Во оваа населба се наоѓа и руската православна црква. Населбата има 68.000 м2, и се наоѓа помеѓу улицата Јафа, улица Шивтеј и улица на Пророкот.


Координати: 31°46′55.47″N 35°13′18.17″E / 31.7820750° СГШ; 35.2217139° ИГД / 31.7820750; 35.2217139