Улица Јафа

Од Википедија — слободната енциклопедија
улицата Јафа (2012)
улицата Јафа (2006)br>

Улицата Јафа (хебрејски:רחוב יפו, арапски:شارع يافا), е една од подолгите и постарите улици која се наоѓа во Ерусалим, Израел.[1] Самиот пат го дели градот на источен и западен, започнувајќи од стариот дел на градот, сè до магистралата Ерусалим-Тев Авив. Покрај нејзината патека се наоѓаат разни ресторани, бутици и кафулиња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The life and death of Jaffa Road“. Архивирано од изворникот на 2020-03-25. Посетено на 2012-07-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]