Израелска железница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уредување на Израелска железница
Уредување на Израелска железница 2005-2010

Израелската железница (хебрејски: רַכֶּבֶת יִשְׂרָאֵל, Rakévet Yisra'él) се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа железница е поврзана со сите краишта на Израел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]