Плоштад Сафра

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 31°46′49.49″N 35°13′25.99″E / 31.7804139° СГШ; 35.2238861° ИГД / 31.7804139; 35.2238861

Плоштадот Сафра (хебрејски: כיכר ספרא‎, Kikar Safra) е square кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Се наоѓа блиску улица улицата Јафа, на исток граничи со улица Шивтеј Израел, стариот дел од Ерусалим и руската населба на север. Во времето на арапско-израелскиот конфликт и шестдневната војна, Мамила спагала во т.н. Зелена линија помеѓу Израел и Јордан. За време на овие конфликти, многу стари градби биле сосема нацелосно разрушени.