Ал-Исавија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Isawiya from Hebrew University of Jerusalem at mount scopus.jpg

Ал Исавија (арапски:العيسوية‎) е село кое се наоѓа во Источен Ерусалим, на скопуската гора, Израел. Во пописот од 2006 година, неговото население изнесувало 12 000 жители.