Еин Керем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
EinkaremvillageC.jpg

Еин Керем (хебрејски:עין כרם е населба која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Според христијанството, овде е местото на раѓање на Јован Крстител. Самата населба кон Ерусалим била присоединета во 1961 година.