Арнона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорамски поглед кон Арнона

Арнона (хебрејски:ארנונה‎) е населба која се наоѓа во централен Ерусалим. Оваа населба се наоѓа помеѓу Талпиот и Рамат Ракел.


Координати: 31°45′ N; 35°13′ E / 31.75° СГШ; 35.22° ИГД / 31.75; 35.22