Вади ел-Џоз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вади ел-Џоз (хебрејски: ואדי אל-ג'וז, арапски: وادي الجوز‎) е населба која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Се наоѓа до Кидрон. Во оваа населба живеат 7 400 муслимани и евреи.

31°37′N 35°13′E / 31.617° N; 35.217° E / 31.617; 35.217