Вади ел-Џоз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон Вади ел-Џоз

Вади ел-Џоз (хебрејски: ואדי אל-ג'וז, арапски: وادي الجوز‎) е населба која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Се наоѓа до Кидрон. Во оваа населба живеат 13.000 луѓе[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

31°37′N 35°13′E / 31.617° СГШ; 35.217° ИГД / 31.617; 35.217