Прејди на содржината

Ски патека на Водно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милениумскиот крст на планината Водно.

Ски патека на Водно — проект со кој се планира скијачка патека од врвот на планината Водно од десната страна на Милениумскиот крст, во правец на Нерези.

Се смета дека скијачката патека би бил еден од начините за привлекување туристи во зимскиот период, а истовремено можност и за скопјани да уживаат во зимските спортови на неколку километри од центарот на градот. До скијачката патека би одела постоечката жичарница.[1]