Хотел „Мериот“ (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хотелот „Мериот“ во Скопје
Приказ на проектот

Хотелот „Мериот“ е луксузен хотел на плоштадот Македонија. Во него било планирано да се инвестираат 37 милиони евра.[1] Првично, се планирало хотелот да биде отворен во 2013 година, но тоа се случи во 2016 година.[2] Тој е дел од проектот „Скопје 2014“.

Изградбата на хотелот ја најавија генералениот директор на македонската компанија „Дивелоп груп“ и главниот директор за развој за Европа на хотелите „Мериот“, со потпишување на договор за соработка.[3]

Хотелот било планирано да се гради на површина од 20.000 m², во зеленилото наспроти кафулето „Тренд“ на земјиште што компанијата го откупила од физичко лице.

Фасадата на објектот, дело на група австриски архитекти, е арт деко стил. Хотелот било планирано да има 180 соби, 16 луксузни апартмани, еден претседателски апартман, спа-центар, градина на највисокиот кат.

Мериот“ е водечка компанија за хотелиерство, која поседува повеќе од 3.400 хотели во 70 земји. Седиштето на компанијата се наоѓа во САД и има приближно 140.000 вработени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Мериот хотел ќе се гради на плоштадот во Скопје“, „Идивиди“, 14 мај 2010.
  2. „Отворен хотелот „Мериот“ во центарот на Скопје“, built.mk, 11.05.2016.
  3. „Мериот“ ќе гради хотел во центарот на Скопје, Утрински весник, пребарано на 15 мај 2010 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]