Прејди на содржината

Споменик на основачите на ВМРО

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на основачите на ВМРО
250п
Општи податоци
Видспоменик
МестоВо Жена-парк
ГрадСкопје
ЗемјаМакедонија
Темелот удрен2012
Почната2012
Завршена25 јуни 2012
Трошок за изградба72 000 евра
СопственикОпштина Центар
Проектирање и изградба
АрхитектАнгел Коруновски
Дел од темата „Петар Поп Арсов

Споменикот на основачите на ВМРО се наоѓа во Жена-парк и во близина на Собранието на Македонија. Споменикот е посветен на шестемина основачи на Македонската револуционерна организација: Даме Груев, Христо Татарчев, Петар Поп Арсов, Иван Хаџи Николов, Андон Димитров и Христо Батанџиев. Споменикот е изграден со одлука на општина Центар, а е идејното решение е на скулптурот Ангел Коруновски. Ова спомен-обележје чини вкупно 72 000 евра[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]