Пацифичка дивизија (НБА)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дивизии и конференции на НБА

Тихоокеанската дивизија на Националната Кошаркарска Асоцијација е една од трите дивизии во Западна Конференција на лигата, заедно со Северозападната Дивизија и Југозападната Дивизија. Во оваа дивизија, како и во сите други, има пет тимови. Дивизијата е новоформирана во 2004та, со проширувањето на НБА до 30 тимови. Петте тимови се следните:

Поранешни клубови во тихоокеанската дивизија[уреди | уреди извор]

Прваци на тихоокеанската дивизија[уреди | уреди извор]