Награда „Мостови на Струга“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Мостови“, меѓународно поетско читање и врачување на наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“

Мостови на Струга – награда за најдобра поетска збирка меѓу два фестивала на Струшките вечери на поезијата од поет-дебитант.

Историја[уреди | уреди извор]

Наградата „Мостови на Струга“ била востановена во 2004 година како награда на УНЕСКО, кој е покровител на Струшките вечери на поезијата. Прв добитник на оваа награда бил Ангело В. Суарез од Филипини. [1]

Досегашни добитници[1][уреди | уреди извор]

Година Добитник Земја
2004 Ангело В. Суарез  Филипини
2005 Андреа Коте  Колумбија
2006 Маријана Гејде  Русија
2007 Мануа Рима  Белгија
2008 Антонија Новаковиќ  Хрватска
2009 Усман Сарус  Сенегал
2010 Сим Кера  Естонија
2011 Хироши Таниучи  Јапонија
2012 Франсоа-Ксавие Мегр  Франција
2013 Николина Андова  Македонија
2014 Хари Ман  Обединето Кралство
2015 Паула Бозалонго  Шпанија
2016 Руна Светликова  Белгија
2017 Горан Чолакхоџиќ  Хрватска
2018 Паули Тапио  Финска
2019 Моника Херцег  Хрватска

Поврзано[уреди | уреди извор]

Струшки вечери на поезијата

Наводи[уреди | уреди извор]