Левтера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Левтера
Село
Левтера is located in Грција
Левтера
Левтера
Координати: 40°50′48″N 24°15′16″E / 40.84667° СГШ; 24.25444° ИГД / 40.84667; 24.25444Координати: 40°50′48″N 24°15′16″E / 40.84667° СГШ; 24.25444° ИГД / 40.84667; 24.25444
ДржаваГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОпштинаКушница
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2011)
 • Вкупно1.303
ДемонимЛефтерец/ка

Левтерасело во Егејскиот дел на Македонија, Грција, дел од општината Кушница, област Источна Македонија и Тракија.


Историја[уреди | уреди извор]

Во Османлиската Империја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век, Левтера било село во Правишката каза на Отоманската Империја. Во 1889 година, Стефан Верковиќ („Топографски и етнографски опис на Македонија“) пишува за Левтера:

Левтера, село смешано како население; расположено е близу до морето. На негово место на времето бил прочуениот град Елевтеропол со добро пристаниште. Денес од тој старомакедонски град останале само рушевини. Селото има 1 џамија и 1 црква; жителите се Грци муслимани; од градот е на 2 часа растојание.[1]


Храмот „Св. Архангели“ во Елевтерес бил изграден во 1891 година под епископот Дионисиј Елефтериополски, споменат во ктиторскиот натпис.[2] До 1900 година, според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“), 300 Грци и 300 грчки муслимани живееле во Левтера.

Седиште на мудирот. Муслиманското население на селото многу се разликува од околните мештани. Зборува турски и грчки јазик како мајчин јазик, така што се верува дека неговото потекло е грчко.[3]


Во Грција[уреди | уреди извор]

Во 1913 година, селото потпаѓа кон Грција по Втората балканска војна. Во дваесеттите години од минатиот век, неговото муслиманско население емигрирало според Лозанскиот договор за размена на население меѓу Грција и Турција, а на негово место биле доселени грчки бегалци, кои во 1928 година биле 147 семејства со 504 лица, а селото било мешано месно-бегалско.[4]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Верковичъ, С.И. „Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи“. СПб, 1889, стр. 51.
  2. „Επίσκοποι και Μητροπολίτες Ιεράς Μητροπολης Ελευθερουπόλεως“ (грчки). Ιερά Μητρόπολις Ελευθερουπόλεως. Посетено на 26 јануари 2021. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)
  3. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 201. ISBN 954430424X.
  4. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]