Долно Кочан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Кочан
Село
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Greece" does not exist
Координати: 40°53′52″N 24°14′30″E / 40.89778° СГШ; 24.24167° ИГД / 40.89778; 24.24167Координати: 40°53′52″N 24°14′30″E / 40.89778° СГШ; 24.24167° ИГД / 40.89778; 24.24167
ДржаваГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОпштинаКушница
Надм. вис.&10000000000000180000000180 м
Население (2011)
 • Вкупно655
ДемонимДолнокочанец/ка

Долно Кочан (грчки: Παναγιά, Панагија, до 1964 година Κάτω Ακροβούνι, Като Акровуни[1]) - село во Грција, општина Кушница, област Источна Македонија и Тракија, односно Егејскиот дел на Македонија. Според пописот од 2001 година има 661 жител.

Историја[уреди | уреди извор]

Жителите во селото се од отселеното село Кочан (Акровуни), кои се населиле во Долно Кочан во 50-тите години на XX век.[2] Долно Кочан е прогласено за самостојна населба во 1961 година после конечното отселување на Кочан, кога Долно Кочан било вметнато кон тогашната Општина Правишта, каде што станало потоа по законот Каподистријас.[3] Со воведувањето на законот Каликратис, Долно Кочан е дел од општината Кушница.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κάτω Ακροβούνιον -- Παναγιά
  2. „Δημοτική Ενότητα Ελευθερούπολης“ (грчки). Δήμος Παγγαίου. Архивирано од изворникот на 13 јануари 2017. Посетено на 26 јануари 2021.
  3. „Παναγία (Καβάλας)“. Διοικητικές μεταβολές οικισμών (грчки). ΕΕΤΑΑ. Посетено на 26 јануари 2021.