Палихор (Правишко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палихор
Παλαιοχώρι
Палихор гледан од Вранината тврдина
Палихор гледан од Вранината тврдина
Палихор is located in Грција
Палихор
Палихор
Местоположба во областа
Палихор во рамките на Кушница (општина)
Палихор
Местоположба на Палихор во општината Кушница и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 40°56′N 24°10′E / 40.933° СГШ; 24.167° ИГД / 40.933; 24.167Координати: 40°56′N 24°10′E / 40.933° СГШ; 24.167° ИГД / 40.933; 24.167
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавала
ОпштинаКушница
Општ. единицаКушница
Надм. вис.&10000000000000220000000220 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1,404
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Палихор или Палеохор (грчки: Παλαιοχώρι, Палеохорион; книжевно: Παλαιοχώριον) — село во Правишко, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Кушница, во Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на југоисточните падини на планината Кушница, 9 километри северозападно од малиот град Правишта, на надморска височина од 220 метри.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Антика и средновековие[уреди | уреди извор]

Источно над Палихор се наоѓа античката и средновековна Вранина тврдина.[3]

Османлиски период[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Палихор било село во Правишката каза, на Отоманското Царство.

Селото во минатото било населено со турско и со грчко население.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението главно се занимава со земјоделство (тутун), но се одгледува и жито. Во ограничени размери е развиено сточарството.[2]

Население[уреди | уреди извор]

На пописот од 1913 година, селото броело 1.265 жители, а на пописот од 1920 година 1.168 жители.[2]

По принудното населување на турското население во согласност со Лозанската конвенција, во 1924 година во селото биле сместени бегалски семејства. Нивниот број во 1928 година изнесувал 1.051 и биле сместени во турското маало, со што селото повторно било мешано со бегалско и домородно население.[2]

Палихор во 1928 година заедно со бегалците имал 1.892 жители, а во 1940 година бројот на жители се зголемил на 2.634 жители. Во 1941 година, според бугарската статистика имал 2.416 жители. Во 1951 година биле попишани 2.263 жители, а во 1961 година 2.285. Во 1971 година поради помасовното иселување во поголемите градови, бројот на жители се намалил на 1.843, додека во 1981 година повторно се намалил на 1.754. На пописот од 1991 година селото броело 1.587 жители.

Според пописот во 2001 година, селото имало 1.604 жители. Во најновиот попис во 2011 година спроведен во Грција, селото било забележано со 1.404 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 2.634 2.263 2.285 1.843 1.754 1.587 1.604 1.404
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Кушница со седиште во селото Никишјан, која припаѓа на поголемата општина Кушница, во округот Кавала. Воедно, се наоѓа и во општинскиот оддел Палихор, во кој е единствено село.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Симовски, Тодор (1998). „Кавалски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 232.
  3. „Καστρί Νιγρίτας“. Ελληνικά Κάστρα. Посетено на 17 април 2022.