Карјани

Координати: 40°45′5″N 23°58′57″E / 40.75139° СГШ; 23.98250° ИГД / 40.75139; 23.98250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карјани
Село
Карјани is located in Грција
Карјани
Карјани
Координати: 40°45′5″N 23°58′57″E / 40.75139° СГШ; 23.98250° ИГД / 40.75139; 23.98250
ДржаваГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОпштинаКушница
Надм. вис.&1000000000000004000000040 м
Население (2011)
 • Вкупно591
ДемонимКарјанец/ка

Карјани или Карјан (грчки: Καριανή, Карјани, до 1928 г. Κάργιανη, Карјан)[1] - село Правишко, Егејскиот дел на Македонија, денес во општината Кушница на областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Населението брои 591 жител (2011).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е расположено недалеку од западниот брег на Струмскиот Залив.

Историја[уреди | уреди извор]

Северозападно од селото се наоѓа тврдината Палеокастро (букв. „Стара тврдина“), прогласена за споменик на културата. Во 1980 година крепоста била објавена за споменик на културата.[2]

На крајот на XIX век Карјани е грчко-турско село во Правишката каза на Османлиската Империја. Кон 1900 година според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во Карјани (Каријан) живеат 150 Турци, 400 Грци и 50 Цигани.[3][4]

Селото потпаѓа во Грција после Втората балканска војна во 1913 година. Во 20-тите години турското население се иселува по спогодбата за размена на население меѓу Грција и Турција после Лозанскиот договор и на негово место се населени Грци бегалци од Турција. Во 1928 година селото е мештанско-бегалско со 44 семејства со 173 луѓе.[5]

Попис
Година Жители
2001 696
2011 591

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κάργιανη -- Καριανή
  2. „ΥΑ ΥΠΠΕ/ΑΡΧ/Α1/Φ18/68159/3413/4-12-1979 - ΦΕΚ 93/Β/31-1-1980“ (грчки). Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2021-02-01. Посетено на 26 јануари 2021.
  3. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 47.
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 201. ISBN 954430424X.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.