Шарли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шарли
Село
Шарли is located in Грција
Шарли
Шарли
Координати: 40°48′50″N 24°00′08″E / 40.81389° СГШ; 24.00222° ИГД / 40.81389; 24.00222Координати: 40°48′50″N 24°00′08″E / 40.81389° СГШ; 24.00222° ИГД / 40.81389; 24.00222
ДржаваГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОпштинаКушница
Надм. вис.&10000000000000200000000200 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно278
ДемонимШарлиец/јка

Шарли (грчки: Κοκκινοχώρι, Кокинохори, до 1926 година Σαρλή, Сарли)[2] - село во Егејскиот дел на Македонија, Грција, дел од општината Кушница, област Источна Македонија и Тракија со 284 жители (2001).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е расположено во јужното подножје на Кушница.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век местото е турско село во Правишката каза на Османлиската Империја. Кон 1900 година според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во С'рли живеат 125 Турци.[3]

Селото потпаѓа под Грција после Втората балканска војна во 1913 година. През 20-тите години турското население се иселува по спогодбата за размена на население меѓу Грција и Турција после Лозанскиот договор и на негово место се населени Грци бегалци од Турција. Во 1928 година селото е бегалско со 31 семејства со 115 луѓе.[4]

Попис
Година Жители
2001 284
2011 278

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кинали на geonames.org. Посетено на 26 јануари 2021
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κάργιανη -- Κοκκινοχώρι
  3. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 201. ISBN 954430424X.
  4. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.