Топљани (Правишко)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Топљани
Топљани во рамките на Егејска Македонија
Топљани
Местоположба на Топљани во Егејска Македонија
Топљани на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 0503010103

Топљани (Товљани или Толер) — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]