Кампора Сан Џовани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кампора Сан Џовани
општина
Campora San Giovanni
CamporaSanGiovanni2009.jpg
ЗемјаИталија
РегионКалабрија
ПокраинаКозенца
Површина
 • Вкупна6,2 км2 (24 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население (31 декември, 2007)
 • Вкупно7,200
 • Густина120/км2 (300/ми2)
ДемонимCamporesi (англиски) Camporese
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.87032
Повик. бр.0982
Светец-заштитникФрансис од Паола
Слава1 до 3 септември

Координати: 39°4′5″N 16°5′38″E / 39.06806° СГШ; 16.09389° ИГД / 39.06806; 16.09389

Кампроа Сан Џовани (италијански:Campora San Giovanni) — административна единица во општината Амантеја во покраината Козенца во Калабрија, Италија.

Географија[уреди | уреди извор]

Панорама на Кампора.

Кампора се наоѓа на брегот на Тиренското Море и е развиено на мало плато. Регионот е ридски и во него се произведува вино и маслинки. На лево од ова место се гледа заливот Ламезија Терме додека на десно се гледа вулканот Стромболи.

Историја[уреди | уреди извор]

Кампора Сан Џовани е релативно ново населено место. Во периодот од 1897-1899 година, тука се населуваат доселеници од блиските села Клето, Аило Калабро, Сан Пјетро Амантеја, Сан Манго д'Акуино, Белмонте Калабро, Лаго и др. Поради слабата економска развиеност и двете светски војни се доаѓа во состајба на големи иселенички бранови на населенирто кон Велика Британија, Канада, Австралија и Нов Зеланд. Ова доведува до значително намалување на населението.

Непосредно со завршувањето на Студената војна, во Кампора Сан Џовани се населуваат многу имигранти од Источна Европа и Африка.

Управа[уреди | уреди извор]

Територијата на Кампора Сан Џовани се состои од :

 • Аугурато
 • Каратели
 • Колоњи
 • Коца
 • Кучивалја
 • Фравите
 • Гало (среден дел)
 • Имбели
 • Марано
 • Маринела
 • Мирабели
 • Олива
 • Пјана Кавало
 • Пјана Маури
 • Принчипеса
 • Рибес
 • Рубано
 • Стритури
 • Виланова

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата се заснова на земјоделството и туризмот. Од 1950 година популарна земјоделска култура е црвениот кромид, кој е доста ценет.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во Кампора има стара голема кула која датира од 14 век и е единствена значајна зграда во местото.

Настани[уреди | уреди извор]

Франсис од Паола е локален светец-заштитник и фестивалот во негова чест се слави од 1 септември до 3 септември. За време на настанот, статуата на светецот се носи низ улиците на населеното место.

Кујна[уреди | уреди извор]

Локалната кујна е типична за Калабрија која е составена од земјоделски и морски производи. Таа изобилува со месо, десерти и морски плодови.

Торти[уреди | уреди извор]

Број на странците (2007)[1]
Flag of Ukraine.svg Украина 20
Flag of Morocco.svg Мароко 12
Flag of Romania.svg Романија 500
Flag of the People's Republic of China.svg Кина 20
Flag of Poland.svg Полска 10
Flag of Albania.svg Албанија 10
Flag of Turkey.svg Турција 10
Flag of Russia.svg Русија 70
Flag of Belgium.svg Белгија 25
Flag of France.svg Франција 50
Flag of the United States.svg САД 4
Flag of Bulgaria.svg Бугарија 350
Flag of Canada.svg Канада 15
Flag of Venezuela.svg Венецуела 12
Flag of Moldova.svg Молдавија 25
Flag of Mexico.svg Мексико 3
Flag of Peru.svg Перу 2
Flag of Germany.svg Германија 10
Flag of Hungary.svg Унгарија 3
Flag of Switzerland.svg Швајцарија 2
Flag of Serbia.svg Србија 9
Flag of Tanzania.svg Танзанија 2
Flag of Senegal.svg Сенегал 5
 • Кузупа: типична торта за Велигден.
 • Бичиноти о Бучиноти: типична калабриска торта.
 • Пани и кастања: традиционална торта.
 • Тирдили: божиќна торта.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]