Стромболи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стромболи
DenglerSW-Stromboli-20040928-1230x800.jpg
Највисока точка
Надм. вис. 924 м
Истакнатост Липарски Острофи, северно од Сицилија,  Италија м
Координати 38° СГШ 15° ИГД / 
Геологија
Строст на карпите непозната
Вид стратовулкан
Последен избив 2012[1]
Искачување
Најлесна патека планинарење

Стромболи (италијански: Stromboli; сицилиски: Struògnuli) — вулкан во Италија сместен на еден од Липарските Острови и го зафаќа поголемиот дел од неговата површина.

Малиот остров Стромболи всушност е активен вулкан што се издига до надморска височина од 926 м[1]. Тој е еден од неколкуте вулкани на Земјата со речиси непрекинати ерупции во период што трае околу 2.500 години. Активните отвори на врвот на вулканот Стромболи се наоѓаат на Скјари дел Фуоко, на закривената коса падина, што се образувала со паѓање на вулканската страна пред околу 5.000 години. Според овој вулкан името добил еден од основните видови вулкански ерупции. Најголемиот дел од неговата активност е умерен.

Последната ерупција се случила на 13 април 2009 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Стромболи“. Смитсонова установа. https://volcano.si.edu/world/volcano.cfm?vnum=0101-04%3D. конс. 1 јануари 2009 г.  (англиски)