Звучни зид (музички албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Звучни зид“
Студиски албум од Леб и Сол
Издаден14. мај 1986
Снимен1978-1986
ЖанрЏез, рок
Траење40:19
Издавачка куќаЈуготон
ПродуцентВлатко Стефановски
Бодан Арсовски
Леб и Сол — Хронологија
Тангента
(1984)
Звучни зид
(1986)
Као какао
(1987)

Звучни зид (во превод „Звучен ѕид“) е името на осмиот студиски албум на македонската џез/рок група Леб и сол. Албумот бил издаден во 1986 година, преку издавачката куќа Југотон.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. „Шмекер
 • Country
 • Откачишка
 • Главна Тема“  
10:29
2. „За Среќу је Потребно Троје
 • Шпица
 • Галерија
 • Мира Плаче“  
5:30
3. Среќна Нова '49
 • Увод
 • Пигијева Тема
 • Во Борба“  
4:31
4. „Ослобоџење Скопја 7:43
5. Тумба, Тумба Дивина“   2:30
6. „Коштана
 • Увод
 • Реџеповица
 • Тапан со Подземен Екот“  
5:35
7. Бушава азбука
 • Абв
 • Буквоман“  
4:01
Вк. траење:
40:19

Постава[уреди | уреди извор]

Гости[уреди | уреди извор]