Прејди на содржината

Леб и сол (музички албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леб и сол
Омотот на албумот
Студиски албум на Леб и сол
Издаден 1977
Снимен 1977, студио ПГП РТБ
Жанр Етно
Рок
Времетраење 36:16
Издавач ПГП РТБ
Албуми на Леб и сол
Претходен албум
/
/
Следен албум
Леб и сол 2
(1978)

Леб и сол е името на првиот студиски албум на македонската џез/рок група Леб и сол. Албумот бил издаден во 1977 година, преку издавачката куќа ПГП РТБ, и бил реиздаден заедно со „Леб и сол 2“ во 2000 од ПГП РТС како „Леб и сол 1 & 2“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. Деветка (4:30)
  2. Под водом (4:58)
  3. Утринска тема (3:20)
  4. Кокошка (5:00)
  5. Нисам твој (3:20)
  6. У сенци
  7. Чудо за три дана (2:50)
  8. Песма о Соњи х... (5:09)
  9. Дамар (3:28)

Целосно времетраење: 36:16

Постава[уреди | уреди извор]