Калабалак (музички албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Калабалак“
Студиски албум од Леб и Сол
Издаден13 мај 1983
Снимен19 февруари – 8 март 1983
ЖанрЏез, рок
Траење36:35
Издавачка куќаЈуготон
ПродуцентЛеб и Сол
Леб и Сол — Хронологија
Следовање
(1982)
Калабалак
(1983)
Тангента
(1984)

Калабалак е името на шестиот студиски албум на македонската џез/рок група Леб и сол. Албумот бил издаден во 1983 година, за првпат преку издавачката куќа Југотон.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. „Пубертет Влада Градом“   4:45
2. „Калабалак“   3:55
3. „Бистра Вода“   4:50
4. „Л.А. Крдија“   5:43
5. „Billion Air-Conditions“   3:44
6. „Мало Сутра“   3:52
7. „Без Речи“   4:24
8. „Зелена Фотеља Мог Дома“   5:22
Вк. траење:
36:35

Постава[уреди | уреди извор]

Гости[уреди | уреди извор]