Леб и сол 2 (музички албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леб и сол 2
Омотот на албумот
Студиски албум на Леб и сол
Издаден 1978
Снимен 1978, студио ПГП РТБ
Жанр Етно
Рок
Времетраење 34:02
Издавач ПГП РТБ
Албуми на Леб и сол
Претходен албум
Леб и сол
(1978)
Следен албум
Ручни рад
(1979)

Леб и сол 2 е името на вториот студиски албум на македонската џез/рок група Леб и сол. Албумот бил издаден во 1978 година, преку издавачката куќа ПГП РТБ, и бил реиздаден заедно со „Леб и сол 1“ во 2000 од ПГП РТС како „Леб и сол 1 & 2“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. Акупунктура (4:08)
  2. Како ти драго (3:58)
  3. Абер дојде, Донке (4:49)
  4. Таласна дужина (4:09)
  5. Дикијева игра (4:09)
  6. Узводно од туге (4:10)
  7. Марија (6:30)
  8. Бонус (1:34)

Целосно времетраење: 34:02

Постава[уреди | уреди извор]