Прејди на содржината

Тангента (музички албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Тангента“
Студиски албум од Леб и Сол
Издаден1984
Снименсептември 1984
ЖанрЏез, рок
Траење38:00
Издавачка куќаЈуготон
ПродуцентКевин Ојерс
Леб и Сол — Хронологија
Калабалак
(1983)
Тангента
(1984)
Звучни Зид
(1986)

Тангента е името на седмиот студиски албум на македонската џез/рок група Леб и сол. Албумот бил издаден во 1984 година, преку издавачката куќа Југотон.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. „30 Минута до Куќе“   4:09
2. „Контакт је Скуп“   4:03
3. „Shoes for Joanna“   3:10
4. „Самарканд“   3:25
5. „Тако Близу“   4:39
6. „Претпоследњи Валц“   4:41
7. „Лаку Ноќ“   4:38
8. „Тумба, Тумба“   4:38
9. „Женама“   4:37
Вк. траење:
38:00

Постава[уреди | уреди извор]

Гости[уреди | уреди извор]