Бушава азбука (телевизиска серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Бушава азбука“
Бушава Азбука.jpg
РежисерСлободан Унковски
СценаристГоран Стефановски
НастапуваатНенад Стојановски
Александар Чамински
Марин Бабиќ
Петар Арсовски
Ана Костовска
Софија Куновска
Јовица Михајловски
Мими Таневска<br/Соња Михајлова
ЖанрКомедија
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1985
ДржаваСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Бушава Азбука — македонска детска програма продуцирана со помош на МРТВ во 1985 со авторите Горан Стефановски и Слободан Унковски, со музика од Леб и сол и Ана Костовска. Програмата е насочена кон детското образование и запознавање со македонската книжевност, култура и традиција преку медиумите на музика, цртан филм, итн. Вкупно има 31 епизода со просечно траење од 29 минути, посебно посветени на буквите од македонската азбука.

Битката за дигитализирање на емисијата[уреди | уреди извор]

За операционализирање на идејата за да се дигитализира емисијата за продажба, се вели во МТВ, дека сепак ќе мора да се почека додека не се реши целосно прашањето околу тоа чии се авторските права за емисијата.

Кога запрашан за неговото мислење, од страна на Агенцијата за иселеништво на РМ [1] која има намера со "Бушавата азбука" да им помага на децата на македонските иселеници да ја учат азбуката на јазикот на нивните родители, сценаристот Горан Стефановски одговорил: „Јас сум многу горд на таа серија и искрено сакам да успее идејата и 'Бушавата азбука' да се префрли на це-де и да биде достапна за нашите во светот“.

Од агенцијата се вели оти се знае дека Горан и Слободан се автори, и дека МРТВ се води како продуцент, но сето тоа треба да се види на хартија. А досега од МТВ нема таков документ.

Повеќе[уреди | уреди извор]

Исечоци од серијата [2]

Извор[уреди | уреди извор]

Vest.com.mk

Надворешни врски[уреди | уреди извор]