Жената како мотив во популарната музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жената е чест мотив во популарната музика. Во продолжение следи нецелосен список на поп, рок, блуз и рап песни посветени на жената.

Песни за жената од 1950-тите[уреди | уреди извор]

Песни за жената од 1960-тите[уреди | уреди извор]

 • „Ох, слатка Мери“ (Oh, sweet Mary) - песна на американската рок-група Big Brother and the Holding Company од 1967 година.[3]
 • „Мишел“ (англиски: Eleanor Rigby) - песна на британската поп-рок група „Битлси“ од 1965 година.[4]
 • „Елинор Рајгби“ (англиски: Eleanor Rigby) - песна на британската поп-рок група „Битлси“.[5]
 • „Убавата Рита“ (англиски: Lovely Rita) - песна на британската поп-рок група „Битлси“ од 1967 година.[6]
 • „Еј Џуд“ (англиски: Hey Jude) - песна на британската поп-рок група „Битлси“.[7]
 • „Џулија“ (Julia) - песна на британската група „Битлси“ од 1968 година.[8]
 • „Марта мила моја“ (Martha My Dear) - песна на британската група „Битлси“ од 1968 година.[8]
 • „Секси Сејди“ (Sexy Sadie) - песна на „Битлси“ од 1968 година.[8]
 • „Нешто“ (Something) - песна на „Битлси“ од 1969 година.[9]
 • „Таа влезе низ прозорецот на бањата“ (She came in through the bathroom window) - песна на „Битлси“ од 1969 година.[9]
 • „Светот се врти околу неа“ (The World Turns All Around Her) - песна на американската рок-група „Брдс“ (The Byrds) од 1965 година.[10]
 • „Фатална жена“ (француски: Femme Fatale) - песна на американската рок-група „Велвет андерграунд“ од 1966 година.[11]
 • „Жените на дождлив ден 12&35“ (англиски: Rainy Day Women #12 & 35) - песна на американскиот рок-музичар Боб Дилан од 1966 година.[12]
 • „Визиите на Јоана“ (англиски: Visions of Johanna) - песна на Боб Дилан од 1966 година.[13]
 • „Само како жена“ (англиски: Just Like a Woman) - песна на Боб Дилан од 1966 година.[14]
 • „Жената со тажни очи од низината“ (англиски: Sad-Eyed Lady of the Lowlands) - песна на Боб Дилан од 1966 година.[15]
 • „Апсолутно слатката Мари“ (англиски: Absolutely Sweet Marie) - песна на Боб Дилан од 1966 година.[16]
 • „Кралицата Џејн приближно“ (Queen Jane Approximately) - песна на Боб Дилан од 1965 година.[17]
 • „Мери, Мери толку противречна“ (англиски: Mary, Mary, So Contrary) - песна на германската рок-група „Кен“ (Can) од 1969 година.[18]
 • „Ти ме правиш да се чувствувам како (Природна жена)“ (англиски: (You Make Me Feel Like) A Natural Woman) - песна на американската поп пејачка Керол Кинг.[19]
 • „Сузана“ (англиски: Suzanne) - песна на канадскиот музичар Леонард Коен од 1967 година.[20]
 • „Зимска дама“ (англиски: Winter Lady) - песна на Леонард Коен од 1967 година.[21]
 • „Збогум Мериен“ (англиски: So Long, Marianne) - песна на Леонард Коен од 1967 година.[22]
 • „Сузи К.“ (англиски: Suzie Q) - песна на американската рок-група „Криденс Клирвотер Ривајвал“ од 1968 година.[23]
 • „Гордата Мери“ (Proud Mary) - песна на американската рок-група „Криденс Клирвотер Ривајвал“ (Creedence Clearwater Revival) од 1969 година.[24]
 • „О, убава жено“ (англиски: Oh, Pretty Woman) - песна на американскиот рокенрол музичар Рој Орбисон од 1964 година.[25]
 • „Жива, вљубена девојка (Таа е само жена)“ (Livin' Lovin' Maid (She's Just A Woman)) - песна на британската рок-група „Лед Цепелин“ (Led Zeppelin) од 1969 година.[26]
 • „Розалин“ (англиски: Rosalyn) - албум на групата The Pretty Things од 1965 година.[27]
 • „Лејди Џејн“ (англиски: Lady Jane) - песна на британската рок-група „Ролинг стоунс“ од 1966 година.[28]
 • „Падобранка“ (англиски: Parachute Woman) - песна на „Ролинг Стоунс“ од 1968 година.[29]
 • „Ен“ (англиски: Ann) — песна на американската рок-група „Стуџис“ (The Stooges) од 1969 година.[30]
 • „Жена со црна магија“ (Black Magic Woman) - песна на американската рок-група „Флитвуд Мек“ од 1968 година.[31]
 • „Хуанита“ (Juanita) - песна на американската кантри-група The Flying Burrito Bros од 1969 година.[32]
 • „Чини добро, жено“ (англиски: Do Right Woman) - песна на The Flying Burrito Bros од 1969 година.[32]
 • „Итра дама“ (Foxy Lady) - песна на „Џими Хендрикс Експириенс“ (The Jimi Hendrix Experience) од 1967 година.[33]
 • „Малата госпоѓица љубовничка“ (Little Miss Lover) - песна на „Џими Хендрикс Експириенс“.[34]
 • „Таа е толку добра“ (She's so fine) - песна на „Џими Хендрикс Експириенс“.[34]
 • „Дилајла“ (англиски: Delilah) - песна на британскиот поп-пејач Том Џоунс (Tom Jones) од 1968 година.[35]

Песни за жената од 1970-тите[уреди | уреди извор]

 • „Селма“ - песна на босанската рок-група „Бијело дугме“.[36]
 • „Дамата со насмеана душа“ (Lady Grinning Soul) - песна на англискиот поп-рок музичар Дејвид Боуви од 1973 година.[37]
 • „Златна дама“ (Golden Lady) - песна на американскиот музичар Стиви Вондер (Stevie Wonder) од 1973 година.[38]
 • „Ако ја видиш, поздрави ја“ (If You See Her, Say Hello) - песна на американскиот рок-музичар Боб Дилан од 1975 година.[39]
 • „Сара“ (англиски: Sara) - песна на Боб Дилан од 1976 година.[40]
 • „Хејзи Џејн I“ (англиски: Hazey Jane I) - песна на британскиот поп-рок пејач Ник Дрејк (Nick Drake) од 1970 година.[41]
 • „Хејзи Џејн II“ (англиски: Hazey Jane II) - песна на британскиот поп-рок пејач Ник Дрејк од 1970 година.[42]
 • „Денес, жената мора да удри маж“ (англиски: Nowadays A Woman's Gotta Hit A Man) - песна на американската рок-група Captain Beefheart And The Magic Band од 1972 година.[43]
 • „Лола“ (Lola) - песна на британската рок-група „Кинкс“ (The Kinks) од 1970 година.[44]
 • „Лејла“ (англиски: Layla) - песна на британскиот рок-музичар Ерик Клептон.[45]
 • „Молина“ (Molina) - песна на американската рок-група „Криденс Клирвотер Ривајвал“ од 1970 година.[46]
 • „Песна за Соња Х.“ (српски: Pesma O Sonji H...) - песна на македонската рок група „Леб и сол“ од 1978 година.[47]
 • „Марија“ - песна на македонската рок група „Леб и сол“ од 1978 година.[48]
 • „Ох, Јоко!“ (Oh Yoko!) - песна на англискиот поп-рок музичар Џон Ленон од 1971 година.[49]
 • „Не, жено, не плачи“ - песна на јамајскиот реге-пејач Боб Марли.[50]
 • „Аналиса“ (англиски: Annalisa) - песна на британската рок-група Public Image Ltd. од 1978 година.[51]
 • „Роксен“ (англиски: Roxanne) - песна на британската рок-група „Полис“ (The Police) од 1978 година.[52]
 • „Рамона“ (англиски: Ramona) - песна на американската панк-рок група „Рамоунс“ (Ramones) од 1977 година.[53]
 • „Сузи е хедбенгер“ (англиски: Suzy Is A Headbanger) - песна на „Рамоунс“ од 1977 година.[54]
 • „Керолајн вели I“ (англиски: Caroline Says I) - песна на американскиот рок-музичар Лу Рид од 1973 година.[55]
 • „Керолајн вели II“ (англиски: Caroline Says II) - песна на Лу Рид од 1973 година.[56]
 • „Кралица на убавината“ (англиски: Beauty Queen) - песна на британската рок-група „Рокси мјузик“ (Roxy Music) од 1973 година.[57]
 • „Енџи“ (англиски: Angie) - песна на „Ролинг Стоунс“ од 1973 година.[58]
 • „Шири“ (англиски: Cheree) - песна на американската група „Suicide“ од 1977 година.[59]
 • „Девојка“ (англиски: Girl) - песна на „Suicide“ од 1977 година.[60]
 • „Поради една прекрасна, црна жена“ (хрватски: Zbog jedne divne crne žene) - песна на хрватскиот поп-пејач Киќо Слабинац од 1972 година.[61]
 • „Кимберли“ (Kimberly) — песна на американската рок-музичарка Пати Смит (Patti Smith) од 1975 година.[62]
 • „Ја сакав Тања“ (хрватски: Volio sam Tanju) - песна на хрватската поп-рок група „Сребрна крила“ од 1978 година.[63]
 • „Лили“ - песна на „Сребрна крила“ од 1979 година.[64]
 • „Јулијана“ - песна на „Сребрна крила“ од 1979 година.[64]
 • „Ана“ - песна на „Сребрна крила“ од 1979 година.[64]
 • „Црна жена“ - песна на „Сребрна крила“ од 1979 година.[64]
 • „Џоси“ (англиски: Josie) — песна на американската поп-рок група Steely Dan од 1977 година.[65]
 • „Меги Меј“ (англиски: Maggie May) — песна на британскиот рок-музичар Род Стјуарт (Rod Stewart) од 1971 година.[66]
 • „Девојка“ (англиски: Girl) - песна на британската рок-група „Т. Рекс“ (T.Rex) од 1971 година.[67]
 • „Џенифер“ (англиски: Jennifer) - песна на германската рок-група „Фауст“ од 1973 година.[68]
 • „Мојата жена“ (англиски: My Wife) - песна на англиската рок-група „Ху“ (The Who) од 1971 година.[69]
 • „Јас сум секоја жена“ (англиски: I'm Every Woman) - песна на американската поп пејачка Чака Кан (Chaka Khan) од 1978 година.[70]
 • „Ја викав Емили“ (српски: Звао сам је Емили) - песна на Здравко Чолиќ.[71]
 • „Малата госпоѓица чудна“ (англиски: Little Miss Strange) - песна на „Џими Хендрикс Експириенс“ од 1970 година.[72]
 • „Таа изгуби контрола“ (англиски: She's Lost Control) - песна на британската рок-група „Џој дивижн“ (Joy Division) од 1979 година.[73]

Песни за жената од 1980-тите[уреди | уреди извор]

 • „Марина“ - песна на хрватската рок-група „Азра“.[74]
 • „Крвавата Мери“ (хрватски: Krvava Meri) - песна на „Азра“.[75]
 • „Туѓунка со сини eyes“ (хрватски: Strankinja sa plavi eyes) - песна на „Азра“.[76]
 • „Наизглед убава“ (хрватски: Naizgled ljepa) - песна на „Азра“.[76]
 • „Жена од друг систем“ (хрватски: Žena drugog sistema) - песна на „Азра“.[75]
 • „Грација“ - песна на „Азра“.[77]
 • „Убавите жени поминуваат низ градот“ (хрватски: Lijepe žene prolaze kroz grad) - песна на „Азра“.[78]
 • „Сузи Ф. (Кога ќе ја видам Виена)“ (хрватски: Suzy F. (Kada vidim Beč)) - песна на „Азра“.[79]
 • „Сања“ - песна на српската поп-рок група „Алиса“ од 1985 година.[80]
 • „Џени“ (англиски: Jenny) — песна на американската рок-група American Music Club од 1988 година.[81]
 • „Бледа девојка“ (англиски: Pale Skinny Girl) — песна на American Music Club од 1988 година.[82]
 • „Кетлин“ (англиски: Kathleen) — песна на American Music Club од 1989 година.[83]
 • „Сузана“ (Susanna) - песна на холандската поп-рок група „Арт Компани“.[84]
 • „Убавата попова ќерка“ (српски: Lepa protina kći) - песна на српскиот поп-пејач Ѓорѓе Балашевиќ од 1982 година.[85]
 • „Оливера“ - песна на српскиот поп-пејач Ѓорѓе Балашевиќ од 1985 година.[86]
 • „Таа е вешта“ (She's Crafty) - песна на американската рап-група „Бисти Бојс“ (Beastie Boys) од 1986 година.[87]
 • „Жените и мажите“ (српски: Žene i muškarci) - песна на словенечката рок-група „Булдожер“ од 1980 година.[88]
 • „Полноќна дама“ (англиски: Midnight Lady) - песна на американскиот соул-музичар Марвин Геј (Marvin Gaye) од 1982 година.[89]
 • „Дамата во црвено“ (англиски: Lady In Red) - песна на британскиот поп-музичар Крис де Бар (Chris DeBurgh).[90]
 • „Персефона (Собирање цвеќиња)“ (англиски: Persephone (The Gathering Of Flowers)) - песна на британската група „Дед кен денс“ (Dead Can Dance) од 1987 година.[91]
 • „Шејла“ - песна на босанската рок-група „Дивље јагоде“ од 1982 година.[92]
 • „Надалина“ - песна на хрватскиот поп-пејач Оливер Драгојевиќ од 1981 година.[93]
 • „Глорија“ (англиски: Gloria) - песна на ирската рок-група U2 од 1981 година.[94]
 • „Валерија“ - песна на македонскиот поп-музичар Драган Каранфиловски-Бојс.[95]
 • „Шарлот понекогаш“ (англиски: Charlotte Sometimes) - песна на британската рок-група „Кјур“ (The Cure) од 1981 година.[96]
 • „Лорелај“ (Lorelei) - песна на шкотската рок-група „Кокто Твинс“ (Cocteau Twins) од 1984 година.[97]
 • „Беатрис“ (Beatrix) - песна на шкотската рок-група „Кокто Твинс“ од 1984 година.[97]
 • „Персефона“ (Persephone) - песна на шкотската рок-група „Кокто Твинс“ од 1984 година.[97]
 • „Пандора“ (Pandora) - песна на шкотската рок-група „Кокто Твинс“ од 1984 година.[97]
 • „Амелија“ (Amelia) - песна на шкотската рок-група „Кокто Твинс“ од 1984 година.[97]
 • „Сисели“ (Cicely) - песна на шкотската рок-група „Кокто Твинс“ од 1984 година.[97]
 • „Фатална жена“ (француски: Femme Fatale) - песна на македонската рок-група „Леб и сол“ од 1987 година.[98]
 • „Лејла“ - песна на босанскиот поп-пејач Сеид Мемиќ-Вајта од 1981 година.[99]
 • „Азра“ - песна на босанскиот поп-пејач Сеид Мемиќ-Вајта од 1985 година.[100]
 • „Нена“ - песна на македонската поп-рок група „Меморија“ од 1984 година.[101]
 • „Милена“ - песна на хрватската поп-група „Нови фосили“ од 1983 година.[102]
 • „Тамара“ - песна на хрватскиот поп-пејач Борис Новковиќ.[103]
 • „Шила“ - песна на македонската поп-пејачка Маја Оџаклиевска од 1987 година.[104]
 • „Неда“ - песна на хрватската рок-група „Парни ваљак“.[105]
 • „Суада“ - песна на босанската поп-рок група „Плави оркестар“ од 1985 година.[106]
 • „Џули“ - песна на црногорскиот поп-музичар Даниел Поповиќ од 1983 година.[107]
 • „Наташа“ - песна на српската поп-рок група „Последња игра лептира“.[108]
 • „Сали Мек Ленан“ (Sally MacLennane) - песна на ирската рок-група „Поугс“ (The Pogues) од 1985 година.[109]
 • „Збогум Лусил бр. 1“ (англиски: Goodbye Lucille #1) — песна на англиската поп-група Prefab Sprout од 1985 година.[110]
 • „Дајана“ (англиски: Diana) — песна на англиската поп-група Prefab Sprout од 1989 година.[111]
 • „Ги сакам жените“ (српски: Волим жене) - песна на српската рок-група „Рибља чорба“ од 1982 година.[112]
 • „Мериен“ (англиски: Marian) - песна на британската рок-група Sisters of Mercy од 1985 година.[113]
 • „Лукреша мојот одраз“ (англиски: Lucretia My Reflection) - песна на британската рок-група Sisters of Mercy од 1985 година.[114]
 • „Алис“ (англиски: Alice) - песна на Sisters of Mercy од 1983 година.[115]
 • „Кристин“ (англиски: Christine) - песна на британската рок-група Siouxsie and The Banshees од 1980 година.[116]
 • Сестра“ (англиски: Sister) - албум на американската рок-група „Соник Јут“ (Sonic Youth) од 1987 година.[117]
 • „(Песна за мојата) Шеќерна сестра“ ((Song For My) Sugar Spun Sister) - песна на британската рок-група „Стоун Роузис“ (The Stone Roses) од 1988 година.[118]
 • „Елизабет моја мила“ (англиски: Elizabeth My Dear) - песна на „Стоун Роузис“ од 1988 година.[119]
 • „Вљубена жена“ (англиски: Woman in Love) - песна на американската поп-пејачка Барбара Стрејсенд од 1980 година.[120]
 • „Елизабет“ - песна на хрватскиот рок-пејач Дадо Топиќ од 1980 година.[121]
 • „Росана“ (англиски: Rosanna) - песна на американската поп-рок група „Тото“.[122]
 • „Рубин-малечка“ (англиски: Ruby Baby) — песна на американскиот рок-музичар Доналд Фејген (Donald Fagen) од 1982 година.[123]
 • „Мексин“ (англиски: Maxine) — песна на Доналд Фејген од 1982 година.[124]
 • „Некои жени“ (Neke Žene) - песна на југословенската рок-група „Фит“ од 1988 година.[125]
 • „Ена“ - песна на хрватската рок-група „Хаустор“.[126]
 • „Унгарка“ (српски: Mađarica) - песна на српскиот поп-пејач Здравко Чолиќ.[71]
 • „Рушка“ - песна на Здраво Чолиќ.[71]
 • „Стомачната танчерка Дина“ (англиски: Belly Dancin' Dina) - песна на американска рап-група „Џангл брадерс“ (Jungle Brothers) од 1989 година.[127]
 • „Црна жена“ (англиски: Black Woman) - песна на „Џангл брадерс“ од 1989 година.[128]
 • „Џејн вели“ (Jane says) - песна на американската рок-група „Џејнс адикшн“ (Janes Addiction) од 1987 година.[129]
 • „Били Џин“ (англиски: Billie Jean) - песна на американскиот поп-пејач Мајкл Џексон од 1982 година.[130]
 • „Сали“ (Sally) - песна на британската поп-пејачка Шаде (Sade) од 1984 година.[131]
 • „Таа се буди“ (Ona se budi) - песна на српската рок-група „Шарло Акробата“.[132]

Песни за жената од 1990-тите[уреди | уреди извор]

 • „Глорија Луис“ (Gloria Lewis) - песна на американската рок-група Kyuss од 1995 година.[133]
 • „Кристина Неверојатната“ (англиски: Christina The Astonishing) - песна на австралискиот рок-музичар Ник Кејв од 1992 година.[134]
 • „Сопругата на Џон Фин“ (англиски: John Finns' Wife) - песна на австралискиот рок-музичар Ник Кејв од 1992 година.[135]
 • „Жена во моите мисли“ (Woman On My Mind) - песна на американскиот блуз музичар Џон Ли Хукер (John Lee Hooker) од 1995 година.[136]
 • „Ени Меј“ (Annie Mae) - песна на он Ли Хукер од 1995 година.[136]

Песни за жената од 2000-тите[уреди | уреди извор]

 • „Тереза“ (Teresa) - песна на македонската група „Фолтин“ од 2003 година.[137]

Песни за жената од 2010-тите[уреди | уреди извор]

 • „Арабела“ (англиски: Arabella) — песна на англиската рок-група „Арктик манкис“ (Arctic Monkeys) од 2013 година.[138]
 • „Penelope X“ - песна на Никола Коџабашија и групата „Фолтин“ од 2011 година.[139]
 • „Филка“ - песна на македонските музичари [[Елена Христова и Горан Трајкоски од 2011 година.[140]
 • „Арса“ - песна на македонските музичари Елена Христова и Горан Трајкоски од 2011 година.[140]
 • „Калина“ - песна на македонските музичари Елена Христова и Горан Трајкоски од 2011 година.[140]
 • „Дафина“ - песна на македонските музичари Елена Христова и Горан Трајкоски од 2011 година.[140]
 • „Јана“ - песна на македонските музичари Елена Христова и Горан Трајкоски од 2011 година.[140]
 • „Ѓурге“ - песна на македонските музичари Елена Христова и Горан Трајкоски од 2011 година.[140]
 • „Есма“ - песна на Здраво Чолиќ.[141]
 • „Една руса жена“ (хрватски: Jedna Žena Plava) - песна на хрватскиот поп-пејач Далибор Брун.[142]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. YouTube, Ritchie Valens-Donna (пристапено на 2.10.2019)
 2. Discogs, Jeff Buckley ‎– Grace (пристапено на 21.4.2020)
 3. Big Brother and the Holding Company. Columbia/Sony Music Entertainment Inc. CD 469020 2.
 4. YouTube, The Beatles - Michelle (пристапено на 19.9.2019)
 5. YouTube, Eleanor Rigby (Remastered 2015) (пристапено на 18.9.2019)
 6. YouTube, Lovely Rita (Remix) (пристапено на 18.9.2019)
 7. YouTube, The Beatles - Hey Jude (пристапено на 17.9.2019)
 8. 8,0 8,1 8,2 DISCOGS, The Beatles ‎– The Beatles (пристапено на 27.6.2019)
 9. 9,0 9,1 DISCOGS, The Beatles ‎– Abbey Road (пристапено на 9.4.2020)
 10. DISCOGS, The Byrds ‎– Turn! Turn! Turn! (пристапено на 1.3.2020)
 11. YouTube, femme fatale - Velvet underground (пристапено на 20.9.2019)
 12. YouTube, Bob Dylan - Rainy Day Women #12 & 35 (Audio) (пристапено на 23.12.2019)
 13. YouTube, Bob Dylan - Visions of Johanna (Audio) (пристапено на 23.12.2019)
 14. YouTube, Bob Dylan - Just Like a Woman (Audio) (пристапено на 23.12.2019)
 15. YouTube, Bob Dylan - Sad-Eyed Lady of the Lowlands (Audio) (пристапено на 23.12.2019)
 16. YouTube, Bob Dylan - Absolutely Sweet Marie (Audio) (пристапено на 23.12.2019)
 17. YouTube, Bob Dylan - Queen Jane Approximately (Audio) (пристапено на 27.12.2019)
 18. Discogs, The Can* ‎– Monster Movie (пристапено на 30.4.2020)
 19. YouTube, Carole King - (You Make Me Feel Like) A Natural Woman (Audio) (пристапено на 20.9.2019)
 20. YouTube, Leonard Cohen - Suzanne (Audio) (пристапено на 28.1.2020)
 21. YouTube, Leonard Cohen - Winter Lady (пристапено на 28.1.2020)
 22. YouTube, Leonard Cohen - So Long, Marianne (Live in Dublin) (пристапено на 28.1.2020)
 23. YouTube, Creedence Clearwater Revival - Suzie Q. (пристапено на 20.9.2019)
 24. Discogs, Creedence Clearwater Revival ‎– Bayou Country (пристапено на 30.4.2020)
 25. YouTube, Oh, Pretty Woman (пристапено на 20.9.2019)
 26. DISCOGS, Led Zeppelin ‎– Led Zeppelin II (пристапено на 7.1.2021)
 27. Discogs, Bowie* ‎– Pinups (пристапено на 19.4.2020)
 28. Discogs, The Rolling Stones – Aftermath (пристапено на 7 март 2021)
 29. DISCOGS, Rolling Stones* ‎– Beggars Banquet (пристапено на 13.3.2021)
 30. Discogs, The Stooges ‎– The Stooges (пристапено на 20.4.2021)
 31. YouTube, Fleetwood Mac - Black Magic Woman, Stereo 1968-73 CBS 45 record. (пристапено на 20.9.2019)
 32. 32,0 32,1 DISCOGS, The Flying Burrito Bros ‎– The Gilded Palace Of Sin (пристапено на 21.2.2020)
 33. The Jimi Hendrix Experience, Are Youe Experienced?, Experience Hendrix, MCD 11608, 1997.
 34. 34,0 34,1 The Jimi Hendrix Experience, Axis: Bold as Love, SomeWax Recordings, SW043-2, 2001.
 35. YouTube, Delilah (пристапено на 16.9.2019)
 36. YouTube, Bijelo Dugme - Selma (пристапено на 26.10.2019)
 37. DISCOGS, David Bowie ‎– Aladdin Sane (пристапено на 18.4.2020)
 38. YouTube, Stevie Wonder - Golden Lady (пристапено на 27.3.2020)
 39. YouTube, Bob Dylan - If You See Her, Say Hello (Audio) (пристапено на 29.3.2020)
 40. YouTube, Bob Dylan - Sara (Audio) (пристапено на 28.1.2020)
 41. YouTube, Nick Drake - 05 - Hazey Jane II (by EarpJohn) (пристапено на 25.3.2019)
 42. YouTube, Nick Drake - 02 - Hazey Jane II (by EarpJohn) (пристапено на 25.3.2019)
 43. Discogs, Captain Beefheart And The Magic Band ‎– Clear Spot (пристапено на 26.6.2020)
 44. YouTube, Lola - The Kinks 1970 (пристапено на 29.1.2020)
 45. YouTube, Eric Clapton - Layla (пристапено на 17.9.2019)
 46. Discogs, Creedence Clearwater Revival ‎– Pendulum (пристапено на 30.4.2020)
 47. Discogs, Leb I Sol ‎– Leb I Sol (пристапено на 8.1.2021)
 48. Discogs, Leb I Sol ‎– Leb I Sol 2 (пристапено на 8.1.2021)
 49. DISCOGS, John Lennon ‎– Imagine (пристапено на 18.4.2020)
 50. YouTube, Bob Marley - No Women No Cry (Original) (пристапено на 22.10.2019)
 51. YouTube, PIL - Annalisa (пристапено на 16.9.2019)
 52. YouTube, The Police - Roxanne (Official Music Video) (пристапено на 20.10.2019)
 53. YouTube, RAMONES - Ramona (пристапено на 19.9.2019)
 54. Discogs, Ramones – Leave Home (пристапено на 1.3.2021)
 55. YouTube, Lou Reed - Caroline Says I (audio) (пристапено на 31.3.2020)
 56. YouTube, Lou Reed - Caroline Says I (audio) (пристапено на 31.3.2020)
 57. Discogs, Roxy Music ‎– For Your Pleasure (пристапено на 12.4.2020)
 58. YouTube, Rolling Stones - Angie (HQ) (пристапено на 18.9.2019)
 59. Discogs, Suicide – Suicide (пристапено на 4.5.2021)
 60. Discogs, Suicide – Suicide (пристапено на 4.5.2021)
 61. YouTube, Kico Slabinac - Zbog jedne divne crne zene (пристапено на 26.10.2019)
 62. DISCOGS, Patti Smith ‎– Horses (пристапено на 13.4.2021)
 63. YouTube, Srebrna krila - Volio sam Tanju (I noću i danju) (1978) (пристапено на 20.9.2019)
 64. 64,0 64,1 64,2 64,3 YouTube, Srebrna Krila-Album Srebrna Krila(1979) By Trajce 2015. (пристапено на 20.9.2019)
 65. DISCOGS, Steely Dan – Aja (пристапено на 16.4.2021)
 66. [https://www.discogs.com/Rod-Stewart-Every-Picture-Tells-A-Story/master/68324 Discogs, Rod Stewart ‎– Every Picture Tells A Story (пристапено на 20.4.2021)
 67. DISCOGS, T. Rex ‎– Electric Warrior (пристапено на 8.3.2018)
 68. Faust, Faust IV,Caroline Records, 1885-2, 1992.
 69. DISCOGS, The Who ‎– Who's Next (пристапено на 28.3.2020)
 70. YouTube, Chaka Khan - I'm Every Woman (пристапено на 20.9.2019)
 71. 71,0 71,1 71,2 Zdravko Čolić, Sarajevo Koševo 2010 / Live, AZ PR Productions.
 72. The Jimi Hendrix Experience, Electric Ladyland, Experience Hendrix, MCD 11600, 1997.
 73. [https://www.discogs.com/Joy-Division-Unknown-Pleasures/release/11400 Discogs, Joy Division ‎– Unknown Pleasures (пристапено на 29.12.2020)
 74. YouTube, AZRA "MARINA" (пристапено на 19.9.2019)
 75. 75,0 75,1 Azra, City records, CD 000 315, 2004.
 76. 76,0 76,1 Azra, Filigranski pločnici, Komuna, CD 1005.
 77. YouTube, AZRA "GRACIJA" 1980. (пристапено на 19.9.2019)
 78. YouTube, АZRA "LIJEPE ŽENE PROLAZE KROZ GRAD" 1980. (пристапено на 19.9.2019)
 79. Azra, Sunčana strana ulice, Komuna, CD 1002.
 80. YouTube, Alisa - Sanja - (Audio 1985) (пристапено на 19.9.2019)
 81. Discogs, American Music Club ‎– California (пристапено на 20.4.2021)
 82. Discogs, American Music Club ‎– California (пристапено на 20.4.2021)
 83. DISCOGS, American Music Club ‎– United Kingdom (пристапено на 15.4.2021)
 84. YouTube, THE ART COMPANY - Susanna [ Original ] (пристапено на 2.10.2019)
 85. YouTube, Djordje Balasevic - Lepa protina kci - (Audio 1982) HD (пристапено на 26.10.2019)
 86. YouTube, Djordje Balasevic - Olivera - (Audio 1985) HD (пристапено на 26.10.2019)
 87. Beastie Boys, Licensed to Ill, Def Jam Recordings, 1986.
 88. YouTube, ŽENE I MUŠKARCI - BULDOŽER (1980) (пристапено на 20.9.2019)
 89. Discogs, Marvin Gaye – Midnight Love (пристапено на 26.3.2021)
 90. YouTube, Chris DeBurgh - Lady In Red (пристапено на 20.9.2019)
 91. Discogs, Dead Can Dance ‎– Within The Realm Of A Dying Sun (пристапено на 24.5.2020)
 92. YouTube, Sejla.wav (пристапено на 23.11.2019)
 93. YouTube, Oliver Dragojević - Nadalina (1981) (пристапено на 30.10.2019)
 94. YouTube, U2 Gloria (пристапено на 16.9.2019)
 95. YouTube, D.Karanfilovski-Boys Valerija (пристапено на 19.10.2019)
 96. YouTube, The Cure - Charlotte Sometimes (пристапено на 26.9.2019)
 97. 97,0 97,1 97,2 97,3 97,4 97,5 Discogs, Cocteau Twins ‎– Treasure (пристапено на 9.5.2020)
 98. YouTube, Leb i Sol - Femme fatale (HD) (пристапено на 20.9.2019)
 99. YouTube, LEJLA - VAJTA (video from 1981) HD (пристапено на 19.9.2019)
 100. YouTube, Seid Memic Vajta - Azra (пристапено на 19.9.2019)
 101. YouTube, МЕМОРИЈА - Нена (пристапено на 14.10.2019)
 102. YouTube, Novi Fosili - Milena (пристапено на 26.10.2019)
 103. YouTube, Boris Novković- Tamara (пристапено на 22.10.2019)
 104. YouTube, Маја Оџаклиевска - Шила (пристапено на 14.10.2019)
 105. YouTube, Parni Valjak - Neda (пристапено на 22.10.2019)
 106. YouTube, Plavi orkestar-Suada (пристапено на 26.10.2019)
 107. YouTube, Daniel Popović - Džuli ( Original video ~ 1983 ) [HD] (пристапено на 19.9.2019)
 108. YouTube, POSLEDNJA IGRA LEPTIRA - Nataša (LIVE) (пристапено на 19.9.2019)
 109. Discogs, The Pogues ‎– Rum Sodomy & The Lash (пристапено на 17.3.2021)
 110. Discogs, Prefab Sprout – Steve McQueen (пристапено на 27 февруари 2021)
 111. Discogs, Prefab Sprout – Protest Songs (пристапено на 19 февруари 2021)
 112. YouTube, Riblja corba-Volim zene (пристапено на 20.9.2019)
 113. YouTube, SISTER of MERCY - Marian (пристапено на 16.9.2019)
 114. YouTube, The Sisters of Mercy - Lucretia My Reflection (пристапено на 16.9.2019)
 115. DISCOGS, The Sisters Of Mercy ‎– Some Girls Wander By Mistake (пристапено на 2.12.2019)
 116. YouTube, Siouxsie and The Banshees - Christine (пристапено на 18.9.2019)
 117. Discogs, The Sonic-Youth ‎– Sister (пристапено на 18.7.2019)
 118. Discogs, The Stone Roses ‎– The Stone Roses (пристапено на 24.4.2021)
 119. YouTube, 06 - Elizabeth My Dear (пристапено на 18.9.2019)
 120. YouTube, Barbra Streisand Woman in Love Lyrics (пристапено на 16.9.2019)
 121. YouTube, Dado Topic - Elizabet (пристапено на 26.10.2019)
 122. YouTube, Toto - Rosanna (Official Music Video) (пристапено на 30.10.2019)
 123. Discogs, Donald Fagen ‎– The Nightfly (пристапено на 21.3.2021)
 124. Discogs, Donald Fagen ‎– The Nightfly (пристапено на 21.3.2021)
 125. DISCOGS, Fit (3) ‎– Uz Rijeku (пристапено на 19.8.2020)
 126. YouTube, Haustor - Ena (пристапено на 19.9.2019)
 127. Discogs, Jungle Brothers ‎– Done By The Forces Of Nature (пристапено на 30 март 2021)
 128. Discogs, Jungle Brothers ‎– Done By The Forces Of Nature (пристапено на 30 март 2021)
 129. Discogs, Janes Addiction* ‎– Janes Addiction (пристапено на 14.12.2020)
 130. YouTube, The Beatles - Michelle (пристапено на 19.9.2019)
 131. DISCOGS, Sade – Diamond Life (пристапено на 30.3.2021)
 132. YouTube, Sarlo akrobata - Ona se budi (пристапено на 19.9.2019)
 133. Discogs, Kyuss ‎– ...And The Circus Leaves Town (пристапено на 8.1.2021).
 134. YouTube, Nick Cave - Christina The Astonishing (пристапено на 30.10.2019)
 135. Discogs, Nick Cave & The Bad Seeds ‎– Henry's Dream (пристапено на 9.8.2020)
 136. 136,0 136,1 Discogs, John Lee Hooker ‎– Chill Out (пристапено на 26.11.2020)
 137. Foltin, Donkey Hot, Kukuzel IX002, 2003.
 138. Discogs, Arctic Monkeys – AM (пристапено на 31 март 2021)
 139. Kodjabashia & Foltin feat. Goce Stevkovski, Penelope X, LTM 001, 2011.
 140. 140,0 140,1 140,2 140,3 140,4 140,5 Elena Hristova, Goran Trajkoski, Bioscopia, SJF Records 131, 2011.
 141. Zdravko Čolić, Vatra i barut, City records.
 142. YouTube, Dalibor Brun - Jedna Žena Plava (пристапено на 30.10.2019)