Државна химна на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Državna himna Bosne i Hercegovine
макед. Државна химна на Босна и Херцеговина

национална химна на  Босна и Херцеговина
Друг насловИнтермецо
ТекстДушан Шестиќ и Бенјамин Исовиќ, 2009
МузикаДушан Шестиќ
Усвоена1999
Звучен извадок
Државна химна на Босна и Херцеговина

Државната химна на Босна и Херцеговина (босански, хрватски и српски:Državna himna Bosne i Hercegovine) е националната химна на Босна и Херцеговина која понекогаш се нарекува и Интермецо, оригиналниот назив на химната. Химната била усвоена на 25 јули 1999.[1] Оваа химна ја заменила претходната химна Една си единствена, кога биле заменети и грбот и знамето на државата. Текстот и музиката се напишани од Душан Шестиќ. Текстот на химната сè уште треба да се одобрат од страна на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Собранието на Босна и Херцеговина и Претставничкиот дом на Босна и Херцеговина.[2]

Текст[уреди | уреди извор]

босански[3]/хрватски[4] српски[5] македонски

Ti si svjetlost duše
Vječne vatre plam
Majko naša zemljo, Bosno
Tebi pripadam

U srcu su tvoje
Rijeke, planine
Plavo more
Bosne i Hercegovine

Ponosna i slavna
Zemljo predaka
Živjećeš u srcu našem
Dov'jeka

Pokoljenja tvoja
Kazuju jedno:
Mi idemo u budućnost
Zajedno!

Ти си свјетлост душе
Вјечне ватре плам
Мајко наша земљо, Босно
Теби припадам

У срцу су твоје
Ријеке, планине
Плаво море
Босне и Херцеговине

Поносна и славна
Земљо предака
Живјећеш у срцу нашем
Довјека

Покољења твоја
Казују једно:
Ми идемо у будућност
Заједно!'

Ти си светлост на душата
Вечен огнов пламен
Мајко наша земјо, Босна
Тебе јас ти припаѓам

Во срцето ти се
реките, планините
и синото море
на Босна и Херцеговина

Горда и славна
Земјо на предците
Ќе живееш во нашите срца
Засекогаш

Поколенијата твои
Кажуваат едно:
Одиме кон иднината
Заедно!

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Office of the High Representative (25 June 1999). „Decision imposing the Law on the National Anthem of BiH“. Посетено на 10 May 2010.
  2. Balkan Insight (23 February 2010). „Bosnia Anthem Gets Lyrics After 10 Years“. Посетено на 10 May 2010.
  3. Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine (4 June 2010). „Prijedlog teksta himne BiH utvrdilo Vijeće ministara BiH“ (босански). Архивирано од изворникот на 2009-06-22. Посетено на 10 May 2010.
  4. Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine (4 June 2010). „Prijedlog teksta himne BiH utvrdilo Vijeće ministara BiH“ (хрватски). Архивирано од изворникот на 2009-09-11. Посетено на 10 May 2010.
  5. Министарство правде Босне и Херцеговине (4 June 2010). „Приједлог текста химне БиХ утврдио Савјет министара БиХ“ (српски). Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 10 May 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]